29.04.2016 відбувся відкритий урок з предмета
«Інформаційні технології» (викладач Птицина І.Г.)
Професія: Електрогазозварник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування
Тема: Використання функцій та операцій для опрацювання інформації поданої в
таблиці. Ділова графіка. Побудова діаграм і графіків на основі табличної
інформації.
Лабораторно-практична
робота № 3. Використання функцій та
операцій для опрацювання інформації, поданої в таблиці.
Мета:
v ознайомити учнів з
поняттями: структура функції, аргументи функції, методи вставлення функцій; робота з майстром
функцій; методи побудови діаграм; типи діаграм; робота з Майстром діаграм,
удосконалення навички виконання обчислень в ET Excel за допомогою функцій.
v розвивати практичні вміння з використання функцій та операцій для опрацювання
інформації, поданої в таблиці, будувати діаграми та графіки на основі табличної
інформації.
v
Виховувати в учнів уважність, культуру праці, наполегливість,
самостійність учнів під час роботи
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: робота в малих групах.
Методи і прийоми: робота
з кросвордами, тестами, пояснення вчителем матеріалу, робота з комп’ютерами.
Очікувані результати:
після цього уроку учні повинні
знати:
- основні поняття даної теми;
- практичні виконання
розрахунків за допомогою формул та функцій ЕТ Еxcel.
Основні терміни та поняття: формула, функція, аргумент, діаграма.
Дидактичне забезпечення: підручник «Інформатика та інформаційні
технології», А.М.Гуржій,Харків, 2003р; інструктивні карти; слайдова
презентація, кросфорди.
Матеріально-технічне
забезпечення: мультимедійний
комп’ютер, комп’ютери класа, програмне забезпечення: програма Power Point, програма Excel.
Міжпредметні
зв’язки:
електротехніка «
економика,
електроматерілознавство,
виробниче навчання та практика.
1.
Організаційний момент.
Перевірка наявності учнів на уроці.
Вступне слово вчителя. Психологічне налаштування учнів до роботи на уроці.
2.
Актуалізація опорних знань.
v перевірка домашнього завдання шляхом
відповіді на питання тесту та розв’язання кросвордів за темою: «Електронні
таблиці (ЕТ) та їх призначення. Введення й редагування числової, формульної та
текстової інформацій. Робота з файлами ЕТ. Координати клітинок. Діапазон
клітинок. Опрацювання табличної інформації: копіювання, редагування, вилучення,
переміщення, форматування» (Додаток1;
Доддаток2)
Мотивація
навчальної діяльності.
Розкриття значимості теми «Використання функцій та операцій
для опрацювання інформації поданої в таблиці.
Ділова графіка. Побудова діаграм і графіків на основі
табличної інформації.» для сучасної людини.
3.
Пояснення нового матеріалу:
v діалог викладача з учнями з використанням
слайдової презентації;
План
1.
Визначення
функції, ії можливості при веденні
розрахунків?
2.
Структура
функції, аргументи функції.
3.
Завантаження
функцій.
4.
Категорії
вбудованих функцій.
5.
Призначення
діаграм
6.
Побудова
діаграм.
7.
Різновиди
діаграм.
8.
Редагування
діаграм.
v підведення підсумків даного етапу уроку
«Бліц
опитування» (з основних визначень нової теми), висновок.
1.
Що
називається функцією?
2.
Які
можливості вона надає при веденні розрахунків?
3.
Що
може бути аргументами функції?
4.
Яким
чином завантажується функція.
5.
Які
ви знаєте категорії вбудованих функцій?
6.
Для
чого призначенні діаграми?
7.
Назвіть
різновиди діаграм.
4.
VI. Застосування знань,
формування вмінь та навичок
v Учням роздаються інструктивні карти щодо
виконання завдання
Лабораторно-практична
робота № 3. «Використання функцій та операцій для опрацювання інформації, поданої в
таблиці»
v Викладач озвучує завдання щодо виконання
практичної роботи
v Повторення інструкції з охорони праці при роботі з ЕОМ.
Лабораторно -практична
робота № 3
Тема. «Використання функцій та операцій для опрацювання
інформації, поданої в таблиці».
Базові поняття й терміни: формула, абсолютні, відносні та мішані посилання,
автосума, логічна функція.
Технічні засоби навчання :
мультимедійний комп’ютер, комп’ютери класу програмне забезпечення: програма Power Point,
програма Excel.
Теоретичні відомості
Обчислення в середовищі
електронних таблиць Ехсеl здійснюються за допомогою формул. Формула може містити числові константи,
посилання на комірки і функції, з’єднані знаками математичних операцій. Дужки
дозволяють змінювати стандартний порядок виконання дій. Якщо зробити комірку
активною, то формула відображається в рядку формул.
Формула — це сукупність
арифметичних операцій, адрес комірок та звернень до функцій.
Введення формули починається
зі знака «=». Якщо в комірку введена формула, то в комірці після натиснення
клавіші введення буде видно результат, а в рядку формул — власне формулу, за
допомогою якої був отриманий результат.
Знаки арифметичних операцій:
+ — додавання; – — віднімання; * — множення; / —
ділення; ^ —
піднесення до степеня;
Особливості запису
формул
Для введення формули курсор поставити на потрібну комірку.
Десяткові дроби записуються з комою (3,5).
Функції — це наперед визначені формули, які
виконують обчислення за заданими величинами, які називають аргументами, в
зазначеному порядку. Ці функції дають змогу виконувати прості та складні
обчислення.
Структура функції
Функція починається зі знака рівності (=), за ним іде ім’я
функції, дужка, список аргументів, розділених комами, дужками.
Ім’я функції. Щоб відобразити список доступних
функцій, клацніть на комірці та натисніть клавіші Shift + F3, або натисніть піктограму
fx, ГОЛОВНЕ МЕНЮ
– ВСТАВКА – ФУНКЦІЯ,.
Аргументи
Існують різні типи аргументів: число, текст, логічне значення
(TRUE та FALSE), масиви, значення помилки (наприклад #N/A) або посилання на
комірку. У кожному окремому випадку потрібно використовувати відповідний тип
аргумента. Константи, формули або функції також використовуються як аргументи.
Діаграми служать для графічного подання даних
на аркуші. В Excel існує ряд стандартних типів діаграм. Діаграми можна розміщувати
прямо в аркуші поряд із даними, які використовувались для побудови діаграми.
Крім того, діаграма може займати в книзі окремий аркуш, який називають
діаграмним аркушем.
Незалежно від того, яким чином була створена діаграма, вона
завжди зв’язана з даними аркуша. У разі змінення даних діаграма буде
автоматично оновлюватися.
Створення діаграм Microsoft Office Excel 2003
Діаграми можна створювати в декілька способів: за допомогою
швидких клавіш, за допомогою майстра діаграм та панелі інструментів Діаграма.
Виконання практичної
робота «Використання функцій та операцій для опрацювання інформації, поданої в
таблиці».
Інструктивна
картка:
1.
Завантажити табличний процесор MS Excel.
2.
Створити таблицю «Режим споживання електроенергії побутовими
приладами» за зразком:
Прилад
|
Потужність,
Вт
|
Витрати
е/е на добу (кВт*ч)
|
Витрати
е/е на місяць (кВт*ч)
|
|
Телевізор
|
200
|
|||
Комп’ютер
|
200
|
|||
Праска
|
500
|
|||
Микрохвильова піч
|
1500
|
|||
Пилосос
|
1000
|
|||
Обігрівач
|
800
|
|||
Фен
|
500
|
|||
Водонагрівач
(60-70 л)
|
800
|
|||
Пральна машина
|
2000
|
|||
Холодильник
|
240
|
|||
Електрочайник
|
1500
|
|||
Лампа потужністю
100 Вт
|
100
|
|||
Люмінесцентна
лампа 40 Вт
|
40
|
|||
Витяг кухонний
|
250
|
|||
Кондиціонер
|
1 500
|
|||
Кофемашина
|
1 000
|
3.
Підрахувати загальну потужність електроприладів і встановити
обмеження за допомогою функції ЕСЛИ>4000 «Перевищення», <4000 «Норма»
4.
Заповнити стовпець «Витрати е/е на добу (кВт*ч)» з таблиці «Середні витрати електроенергії»
Средний расход электроэнергии
|
|||||||
Электроприбор
|
Использование
|
Кол-во кВт*ч
|
Электроприбор
|
Использование
|
Кол-во кВт*ч
|
||
Электроплита
|
Готовка пищи на 1 день для
четырех человек
|
2,5
|
Утюг
|
Работа в течение 2 часов
|
1
|
||
Микроволновая печь
|
Готовка двух кусков мяса
|
1
|
Пылесос
|
Работа в течение 1,5-2 часов
|
1
|
||
Бойлер (60-80л)
|
Нагрев однодневного запаса
горячей воды для семьи из 4 человек
|
9
|
Электробритва
|
Бритье 1800 раз
|
1
|
||
Стиральная машина-автомат
|
Один большой цикл стирки с
полной загрузкой
|
2,5
|
Цветной телевизор
|
Работа в течение 6 часов
|
1
|
||
Холодильник
|
Работа в течение недели
|
7
|
Лампочка мощностью 100 Вт
|
Работа в течение 10 часов
|
1
|
||
Электрочайник
|
Кипячение 40 чашек
|
1
|
5.
Підрахувати загальні витрати електроенергії за місяць.
6.
Побудувати діаграму «Витрати е/е за місяць» з назвами електроприладів
7.
Зберегти таблицю на диску D/student/2015-2016рік/групаТ-23
8.
Показати завдання викладачу.
Відповісти на контрольні
запитання
1. Як вибирається обрамлення
для заголовків колонок і рядків таблиці?
2. Що таке діапазон комірок?
3. Якими способами можна
виділити діапазон комірок?
4. Які операції редагування
доступні для виділеного діапазону?
5. Які типи посилань на комірки
використовують у формулах?
6. Якими способами можна
вставити функцію у формулу?
7. Описати два способи
використання функції додавання.
5.
Підведення
підсумків уроку. Аналіз навчальної діяльності учнів.
Підведення підсумків уроку
|
||||||
№ з/п
|
П І В
|
тест
|
кросворд
|
ЛПР№3
|
Відповіді на
питання
|
Сума балів
|
2
|
Зелінський Володимир
|
1
|
10
|
6
|
2
|
9,5
|
3
|
Зінчук Ростислав
|
1
|
9
|
7
|
1
|
9
|
4
|
Кочалієв Алладін
|
1
|
7
|
8
|
2
|
9
|
5
|
Кунець Артем
|
1
|
10
|
8
|
1
|
10
|
6
|
Мавлюдов Баріш
|
1
|
10
|
10
|
2
|
11,5
|
7
|
Мороз Юрій
|
2
|
6
|
6
|
1
|
7,5
|
8
|
Озерянко Михайло
|
1
|
10
|
6
|
1
|
9
|
10
|
Селезньов Олександр
|
1
|
6
|
6
|
1
|
7
|
11
|
Семенов Андрій
|
1
|
10
|
7
|
1
|
9,5
|
12
|
Ткаченко Юрій
|
2
|
10
|
6
|
2
|
10
|
13
|
Чернов Віталій
|
2
|
5
|
6
|
1
|
7
|
14
|
Яловець Сергій
|
2
|
10
|
8
|
2
|
11
|
15
|
Янчуков Дмитро
|
3
|
10
|
8
|
2
|
11,5
|
6.
Домашнє
завдання: вивчити конспект, розділ 7, ст.110-112.VII. підручника «Інформатика та інформаційні
технології».
Комментариев нет:
Отправить комментарий